- Home
- IVD
- By Technology Types
- By Diseases Types
- By Product Types
- Research
- Resource
- Distributors
- Company
| Product Name | Semaphorin 3A (SEMA3A) Antibody |
| Catalog No. | NSMA-0112 |
| Description | SEMA3A is a secreted axonal guidance molecule. This antibody is used to study growth cone collapse and axonal patterning during CNS development and injury. |
| Host Species | Rabbit |
| Isotype | IgG |
| Specificity | Human SEMA3A |
| Immunogen | Recombinant human SEMA3A |
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Purity | Affinity Purified |
| Concentration | 0.9 mg/mL |
| Buffer | PBS, pH 7.2 |
| Preservative | 0.02% Sodium Azide |
| Stability | 12 months |
| Storage | -20°C |
| Applications | WB, IHC, ELISA |
| Reactivity | Human, Mouse |
| Molecular Weight | 89-95 kDa |
| Sensitivity | High |
| Cross-Reactivity | Specific to SEMA3A |
| Background Staining | Low |
| Clonality | Polyclonal |
| Usage Level | Research/IVD Grade |
| Shipping Condition | Blue Ice |
| Solubility | Aqueous |
| Biological Activity | Guidance signaling active |
| Target System | Axonal Patterning |
For research use only, not for clinical use.
|
There is no product in your cart. |