- Home
- IVD
- By Technology Types
- By Diseases Types
- By Product Types
- Research
- Resource
- Distributors
- Company
| Product Name | Kinesin Family Member 5A (KIF5A) Polyclonal |
| Catalog No. | NSMA-0305 |
| Description | This high-sensitivity polyclonal KIF5A antibody is used for broad screening of heavy chain kinesin transport in various motor neuron disease models. |
| Host Species | Rabbit |
| Isotype | IgG |
| Specificity | Human KIF5A |
| Immunogen | Recombinant human KIF5A |
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Purity | Affinity Purified |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Buffer | PBS, pH 7.4 |
| Preservative | 0.05% Sodium Azide |
| Stability | 12 months |
| Storage | -20°C |
| Applications | WB, IHC, IF |
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Molecular Weight | 115 kDa |
| Sensitivity | High |
| Cross-Reactivity | Specific to KIF5A |
| Background Staining | Low |
| Clonality | Polyclonal |
| Usage Level | Research Grade |
| Shipping Condition | Blue Ice |
| Solubility | Aqueous |
| Biological Activity | ATP-dependent motor |
| Target System | Axonal Motor System |
For research use only, not for clinical use.
|
There is no product in your cart. |