- Home
- IVD
- By Technology Types
- By Diseases Types
- By Product Types
- Research
- Resource
- Distributors
- Company
| Product Name | Kinesin Family Member 1A (KIF1A) Antibody |
| Catalog No. | NSMA-0176 |
| Description | KIF1A is a molecular motor involved in the transport of synaptic vesicle precursors. It is a critical marker for studying hereditary sensory neuropathies. |
| Host Species | Rabbit |
| Isotype | IgG |
| Specificity | Human KIF1A |
| Immunogen | Recombinant human KIF1A |
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Purity | Affinity Purified |
| Concentration | 1.1 mg/mL |
| Buffer | PBS, pH 7.3 |
| Preservative | 0.05% Sodium Azide |
| Stability | 12 months |
| Storage | -20°C |
| Applications | WB, IHC, IF |
| Reactivity | Human, Mouse |
| Molecular Weight | 190 kDa |
| Sensitivity | High |
| Cross-Reactivity | Specific to KIF1A |
| Background Staining | Minimal |
| Clonality | Polyclonal |
| Usage Level | IVD Raw Material |
| Shipping Condition | Blue Ice |
| Solubility | Aqueous |
| Biological Activity | ATP-dependent motor |
| Target System | Axonal Transport |
For research use only, not for clinical use.
|
There is no product in your cart. |